• התחבר
  • אין מוצרים בעגלת הקניות.

בדק בית – רעידות אדמה

לאחרונה הוצאתי את הספר האינטרנטי הראשון מסוגו בארץ:

"האם אתם גרים על ענף שעומד להישבר? – מדריך לבדיקת עמידות ברעידת אדמה "

הספר המקצועי נועד לסייע לאדם שקונה את ביתו להבין מהם העקרונות החשובים מבחינת יציבות הבניין בו הוא עומד לגור במקרה של רעידת אדמה. הספר עוזר בקבלת החלטה נכונה יותר לגבי קניית דירה או ויתור על קניית דירה מסויימת וזאת ע"י הדרכה שעוזרת לקבל החלטה, האם הבניין עמיד או שמה יתמוטט ברעידת האדמה הקרובה.

הספר לא בא להחליף ייעוץ של מהנדס בשטח, אך המציאות, שמדברת בעד עצמה, מוכיחה שהיום עומדים ומאוכלסים אלפי מבנים, בכל רחבי הארץ, שלא יחזיקו מעמד במקרה של רעידת אדמה, ידע בסיסי המובא בספר הזה יכול להציל חיים.

בספר אני מתייחס לעקרונות חיוניים בין העיצוב הקיים של המבנה ליציבות המבנה ועמידותו בזמן רעידת אדמה.

נקודות המחייבות התייחסות בעת רכישה, שיפוץ או תכנון בית.

אני מלמד שנים את התחום  ואני מעניק בספר גלגל הצלה, פשוטו כמשמעו.

ניתן ליצור קשר דרך האתר ולרכוש אותו.

מחיר הספר  270 ש"ח .

הספר מיועד לקוראים שאינם מענף הבנייה ומשלים ידע לאדריכלים, מעצבי פנים, מתווכים או כל אדם שקונה דירה יד שנייה.

עטיפת ספר

אורן, אני מעוניין לרכוש את הספר:

אספר לכם סיפור קצר…

בסוף הרצאה שהעברתי בכנס במרכז האוניברסיטאי באריאל לפני כשנתיים בפני כמה מאות אנשים, שבה דיברתי על כשלים וליקויים במבנים בהקשר לרעידות אדמה,  הרים אדם צעיר שישב בקהל את ידו ושאל:  "אתה מוכן להתייחס גם לנושא הפתרונות למצב הקיים, בו יש מאות אלפי מבנים מסוכנים בארץ- שלא יחזיקו מעמד בעת רעידת אדמה",  "בוודאי, אמרתי, (אעפ"י שההרצאה שלי לא עסקה במתן פתרונות למצב, אלא בניתוח הכשלים הגורמים למבנים להתמוטט בזמן רעידת אדמה). הסברתי לו שיש מספר פתרונות מעשיים וביניהם:

1תמ"א 38 – תכנית ממשלתית לחיזוק מבנים ישנים – תכנית שלא כ"כ הצליחה עד כה ואינני מאמין בה בחלק מהמקרים. אני מאמין שתוספת של קומה שתיים על בניין ישן מעמיסות עומס יתר את היסודות ויכולות להשפיע ולהחליש את הבניין!  יש להכריח את תושבי ת"א לחזק את קומת העמודים במבנים הישנים של 3-4 קומות – מדובר על כמה אלפי שקלים בודדים למשפחה, חצי מהדירות בבניינים הישנים מושכרות וכמובן שבעלי הבתים לא מעוניינים להשקיע כסף – יש להכריח אותם! דרך הכיס זה יהיה הכי יעיל! – אם רק היו מבינים עד כמה זה מסוכן – בניין שיושב על בדידים…

2תכנית פינוי בינוי – זו תכנית בה אני מאוד מאמין, לאחרונה היא תופסת תאוצה.

הסברתי לו שמדובר בהרבה כסף ושהממשלה צריכה להחליט על סדר העדיפויות שלה. אמנם הממשלה הקימה ועדה לנושא, אבל מה שמצחיק (או עצוב יותר נכון) זה שלא נמצא תקציב אפילו עבור ועדה זו.    קל וחומר שכאשר אתם קונים דירה חשוב לתת את הדעת גם לנושא זה – לבדוק שאכן הבניין בו תגורו הוא עמיד בפני רעידות אדמה עפ"י תקני רעידות האדמה – וזה לא מסובך –  ניתן לבדוק זאת!

לא הייתי סומך על הממשלה בנושא הזה ולא על חברי הכנסת שיצילו אותי בזמן רעידת אדמה!  הייתי בוחר דירה בבניין שעמיד בפני רעידות אדמה.    ואגב זאת עובדה!  תהייה רעידת אדמה בארץ בוודאות!     זו לא שאלה של אם, זו רק שאלה של מתי !

הסטודנט המשיך ושאל אותי – אז מה עושה משפחה שגרה במבנה מסוכן ? איזה פתרון אתה יכול לתת לה ?

ניסיתי לחשוב על פתרונות יצירתיים שיכולים לרצות אותו – הנחתי שהוא מבין שאין פתרונות קסם, אך עדיין הוא התעקש ושאל שוב ושוב.

אמרתי לו שזה לא יעזור, אי אפשר להפוך בת שמונים לבר רפאלי – אני לא מאמין בזה – זה פשוט נגד כל הכללים!   אם הנושא הזה חשוב למשפחה הזו – הם צריכים לעבור לבניין אחר! בניין שעומד בתקנים של רעידות אדמה.  או לחילופין אם יש משפחה שקונה דירה חדשה\יד שנייה רצויי שתבדוק את רמת הסיכון הזו מראש עם מהנדס בניין ושלא תעבור לגור במבנה שמסכן אותה בזמן רעידת אדמה.

בקהל השתררה דממה, רציתי שהדברים ייקלטו ויוטמעו ולבסוף הסבתי את צומת ליבם לגבי יחידת החילוץ וההצלה הארצית של צה"ל, בה אני משמש מהנדס (קצין)  ואמרתי לבחור הצעיר שאני ממליץ למי שגר במבנים כאלה, ללכת בבית באופן תמידי עם בונזו בכיסים.

ולשאלתו "למה?"

עניתי שכך לפחות זה יעזור לכלבים ביחידה שלי למצוא אותם מהר יותר בין ההריסות…  (קיוויתי שזה יעורר את הנושא).

הזמן שהוקצב לי נגמר עד מהרה, וכשירדתי מהבמה, קיבלתי מחיאות כפיים מנומסות. הקהל התעורר ודומה שהדברים שאמרתי עוררו את הנושא בצורה מסויימת.

אני חושב שהבחור הצעיר הפנים את הרעיון.

הבשורה הטובה בכל הסיפור הזה היא שהבעיות האלה אינן גזירות משמיים! ניתן לתכנן או לבדוק כל בניין אם הוא עמיד בפני רעידת אדמה עפ"י התקני רעידות האדמה בארץ (ת"י 413, ת"י 2413).   ניתן להימנע מתוצאות קשות ולתת מענה לסיכונים –  רק אם יינקטו הצעדים הנכונים בנושא.

שלכם,

המהנדס אורן פורת

6 בנובמבר 2018
כל הזכויות שמורות, למהנדס אורן פורת                            להתקשרות - 03-7229034